Redakcja      Archiwum      Poczta    Księga gości 
 
BO!Tutaj  
Twój tygodnik Kijów - Warszawa - Nowy Jork - Jelenia Góra

  Nr 4(rokI I)             01 sierpnia 2004
W numerze:
bo!

HABAD - ŚMIERTELNA RADIACJA!

Ponad dziesięć lat "ukraiński" Żyd Eduard Hodos prowadzi, według jego własnych słów, "demaskującą walkę z niebezpieczną religijną sektą judejsko -faszystowską Habad".
 
bo! Pamięci Georga Orwella
ŚWINIE ROBIĄ SWOJE

"Folwark zwierzęcy" to tytuł książki Georga Orwella- bajki, opowieści o tym jak to pewnego dnia zwierzęta postanowiły żyć wspólnie, szczęśliwie i solidarnie. Sprawiedliwie.
 
bo! Śmierć Sikorskiego
zgonem Polski

Budujemy Pomnik !

sikorski_m.jpg (5.2 KB) Rok 2003 ogłoszono rokiem pamięci o Władysławie Sikorskim, mężu stanu, premierze i wodzu naczelnym zamordowanym 4 lipca 1943 na Gibraltarze.
 

bo!

bo!

Droga do Polski

Zapomniany
Prezydent Polski w Kraju!

Rozmowa
z Księciem Juliuszem Nowiną Sokolnickim, Ostatnim Prezydentem Polski na uchodźstwie

solol_m.jpg (5.5 KB) Największym naszym osiągnięciem było utworzenie Rady Środkowo Europejskiej, powstała ona
w 1986r. po wielu latach negocjacji z innymi rządami emigracyjnymi. Poza nami
w jej skład wchodzili także Bułgaria, Albania, Rumunia, Czechosłowacja, Estonia -
w sumie 7 rządów krajów środkowej Europy.
 
bo! Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława
W kwietniu 2004r. autorstwa Ryszarda Tymoteusza Komorowskiego ukazał się długo oczekiwany album pt. "Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława"...
 
bo! Budiesz na pristoł Ukrainy

Na Ukrainie została jedynie podległa Moskwie cerkiew, po prawdzie pełniąca rolę wywiadu rosyjskiego. Trzeba z tym skończyć. Ukraińcy muszą być gospodarzami u siebie - nie ma wątpliwości Michał Karaczewski Wołk.

Nosi się skromnie. Jeździ czerwonym autobusem lub pociągiem. Gdyby nie drobny, złoty znaczek korony wpięty w klapę marynarki, można by go wziąć za przeciętnego obywatela....

 
bo! Z ławy satyryka
sKuśka Kusiaka

Redaktor Wojciech Jankowski osiągnął cel.
O ile jego tekst - jak twierdzi satyryczny- przeszedł bez szerszego rezonansu, to los jaki go spotkał po jego opublikowaniu stał się przyczynkiem do poważnych dywagacji na temat motywacji, które przymusiły go do popełnienia feralnego tekstu...
 
bo! Korespondencja z Kijowa
DIKIE TAŃCE i WARIANT GRUZIŃSKI ?

  Premier Ukrainy złowił złotą rybkę. Złota rybka- jak każda złapana złota rybka- chcąc odzyskać wolność zaproponowała, że spełni mu trzy życzenia. Premier spojrzał na nią, zadumał się i... puścił wolno z komentarzem: - A na co mnie Twoja pomoc . Przecież mam wszystko, jestem premierem...
 
bo! Od redakcji
Bilion baksów dla Polski !

  Nasz nowy numer oddajemy Wam czytelniku w dacie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym zginęło co najmniej 200 000 tysięcy Warszawiaków - cywili i żołnierzy podziemnej Warszawy. Powstania, o którym nie chce pamiętać świat, bo jest ono, zwłaszcza dla byłych polskich koalicjantów w czasach II wojny światowej, tj. Rosji ( spadkobierczyni ZSRR) Wielkiej Brytanii USA i Francji, dowodem ich zbrodni na Polsce i Polakach. A dopiero potem hańby i zbrodni Niemców.stat4u

Gorge Orwell "Przeszłość to przyszłość i odwrotnie, wystarczy tylko umiejętnie fałszować"

Forum Żen


Ingrid Lottenburger
W czeskim Libercu 5-6 listopada 2003r. odbyło się międzynarodowe spotkanie z udziałem kobiet z przygranicznych gmin Niemiec, Czech i Polski. Wbrew pozorom nie poruszono wcale typowo damskich tematów. Dwudniowe Forum Żen poświecone była przede wszystkim wypędzeniom Niemców Sudeckich po drugiej wojnie światowej z terenu pogranicza pod tytułem "Ucieczka, zagłada, wypędzenie w Euroregionie Nysa-Neisse-Nisa".Konferencję zorganizowało Niemiecko-Czeskie Forum Kobiet, głównie ze środków niemieckich w tym Ministerstwa do spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec. Całości przewodniczyła Ingrid Lottenburger z Berlina działająca w Forum od ponad 10 lat, z wykształcenia ekonomista i emerytowana nauczycielka szkół technicznych, członek Komitetu Helsinskiego sekcji niemieckiej w Bonn, z pochodzenia Czeszka. Specjalistka od spraw organizacji i przemysłowego przetwarzania danych. Od 4 lat posłanka "Zielonych" w Berlinie.
Wybór Liberca nie był przypadkiem, to piękne 100 tysięczne miasto było przed wojną stolicą Niemców Sudeckich. Dziś też jest przez nich chętnie odwiedzane. Trudniej tu co prawda wymienić polską złotówkę na czeską koronę, bo z euro takich problemów nie ma, ale zobaczyć to niepowtarzalne miasteczko naprawdę warto. Przed wstąpieniem do Unii Polacy często tu np. przyjeżdżali na zakupy a także do akwaparku, gdzie jest możliwość zakosztowania niezwykle taniej sauny.
Mimo niewielkiego medialnego nagłośnienia do nowoczesnej biblioteki gdzie obradowano Forum przyszło sporo Czechów z Liberca i okolic. Dominowali jednak Niemcy, szczególnie dopisało starsze pokolenie. Najmniej było Polaków. Z przygranicznego Lwówka Śląskiego przyjechała Karolina Winkler, pełnomocnik starosty ds. kobiet i przewodnicząca Polsko Niemieckiego Forum Kobiet, ale jak wyjaśniła "nasze" Forum nigdy takimi tematami się nie zajmowało, co najwyżej molestowaniem seksualnym i równouprawnieniem kobiet. Przewodnicząca Winkler podbiła więc delegację i nie zabierając głosu spokojnie czekała końca obrad. Do Liberca przyjechała też grupka polskich kobiet z zespołu ludowego, jak się okazało były to "tzw. dyżurne", które zawsze zabiera się na różnego typu konferencje czy sympozja, by "robiły" za stronę polską. Panie nigdy oczywiście nie zabierają głosu w dyskusji, często w ogóle nie rozumiejąc o czym jest mowa. Nie inaczej było i tym razem. Niżej podpisana była jedyną akredytowaną i powiadomioną w porę dziennikarką z Polski.
Konferencja prowadzona była w języku niemieckim, czescy, bardzo młodzi prelegenci Adrian von Arburg i Katerina Kocova również wygłosili swoje referaty po niemiecku. I to właśnie na nich spoczywał główny ciężar Forum. Jak powiedzieli, sami szperali i szukali w czeskich i zachodnich archiwach danych na temat wysiedleń, które dotknęło ok. 3,5 mln Niemców. Do konferencji włączono także młodzież z miejscowego liceum, która w oryginale czytała wzruszające listy wypędzonych Niemców. Na wystąpienie w języku niemieckim gotowi byli także Polacy, etnograf Henryk Dumin i były poseł UW Marcin Zawiła, ostatecznie jednak wygłosili referaty w naszym rodzimym języku. Henryk Dumin mówił o polskich repatriantach i przesiedleńcach.
Oczywiście organizatorzy zapewnili doskonałe symultaniczne tłumaczenie obrad. Prelegenci przyjechali na własny koszt, żaden nie otrzymał honorarium, jedynie miejsce w hotelu.
Odstępstw od przyjętego przez organizatorów harmonogramu konferencji nie było dużo. Zaiskrzyło na kilkanaście minut jedynie w pierwszym dniu, kiedy to z sali odezwała się 75- letnia pani Marta Kotowa, Żydówka która wojnę wraz z rodziną spędziła najpierw w hitlerowskim obozie zagłady w Terezinie a później w Oświęcimiu. Cudem przeżyła - głośno domagała się więc, by o tragedii Żydów i holokauście także mówić podczas konferencji. Z pretensjami do Forum wystąpił także jej rówieśnik i krajan, mówiąc wprost, że nie rozumie żądań podnoszonych przez Niemców w stosunku do Czechów, naród czeski zaczyna się bać najgorszego. Już teraz ok. 30 tys. Niemców wystąpiło z żądaniem zwrotu przedwojennego majątku. W Polsce też się to zaczyna, przykładem jest Szklarska Poręba, gdzie do Urzędu Miasta przyszło pismo z żądaniem zwrotu kamienicy w centrum miasta. Niestety dyskusja na te tematy nie miała szans się rozwinąć, prof. Dr Jiri Pasek ze Związku Historyków Czesko Niemieckich skutecznie przystopował wymianę poglądów, odsyłając zainteresowanych do literatury historycznej, która już wypowiedziała się na ten temat. Poparła go przewodnicząca Czesko Niemieckiego Forum Żen Vera Vohlidalova. Jeden z uczestników konferencji, nota bene Czech argumentował poza tym, że Niemcy Sudeccy wcale Hitlera nie wybierali, nie mogą więc ponosić odpowiedzialności za ludobójstwo. Tych nieścisłości również nie sprostowano. Były poseł Marcin Zawiła, próbował co prawda oponować i hamować Niemieckie zapędy w relatywizowaniu win i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, ale ostatecznie jego mizerny protest przepadł w tłumie. Gdy następnego dnia poseł otrzymał pełne pół godziny na wystąpienie, nie wrócił już do tematu, na pamiątkę spotkania zostawił Ingrid Lottenburger prospekt z wystawy muzealnej, której szefuje jego żona.
Ciekawe, i w tym kontekście wieloznaczne, było wystąpienie prof. Dr Bodo von Borries historyka i pedagoga z Hamburga na temat sposobów opracowywania historii. Zabrzmiało to jak memento, gdy profesor odważnie zacytował Orwella i fragmenty z "Folwarku zwierzęcego", mówiąc "przeszłość to przyszłość i odwrotnie, wystarczy tylko umiejętnie fałszować". Tą puentą zyskał duże brawa. Jest nad czym się zastanawiać.
Ingrid Lottenburger organizator Forum była zadowolona z przebiegu spotkania. Niektórzy prelegenci nie dopisali z powodu grypy, ale większych odstępstw nie było. Całkowicie odrzuciła zarzut o relatywizowaniu i wypaczaniu historii, uważa, że ma prawo do niemieckiego punktu widzenia. Nie ma natomiast nic wspólnego i nie popiera pomysłu Eryki Steinbach budowy Centrum Wypędzonych, odcina się także od żądań Związku Wypędzonych. Protestuje, gdy pytam czy Forum, które w założeniu ma tak szczytne cele jak pojednanie - w rzeczywistości z jednej strony rozbudza dążenia rewizjonistyczne, z drugiej - budzi strach Polaków i Czechów, szczególnie tych na Ziemiach Zachodnich. I. Lottenburger mówi, że sama nigdy nie będzie się ubiegać o zwrot pozostawionego w Czechach majątku, z prawnego punktu widzenia jest to dzisiaj niemożliwe, nie bierze natomiast odpowiedzialności za prywatne, cywilne roszczenia swoich rodaków. Forum nigdy nie zajmowało się odszkodowaniami za zniszczenia wojenne dokonane przez Niemców a nie wypłacone do dzisiaj. (patrz tekst "284 mld dolarów dla Polski" Botutaj nr 1 i "Oś dobra" nr. 3)

Pokłosiem obecnego międzynarodowego spotkania jest wydana w czerwcu 2004r. książka i w przyszłości objazdowa wystawa o wypędzonych, która prezentowana będzie na całym Polsko-Czesko-Niemieckim pograniczu.

Jolanta Stopka

do góry
| BO!Tutaj | Redakcja | Archiwum | Poczta |


Redakcja BO!Tutaj
Design by Dorota Reszke 2003

Serwis hostowany przez:

stat4u