Redakcja      Archiwum      Poczta    Księga gości 
 
BO!Tutaj  
Twój tygodnik Kijów - Warszawa - Nowy Jork - Jelenia Góra

  Nr 4(rokI I)             01 sierpnia 2004
W numerze:
bo!

HABAD - ŚMIERTELNA RADIACJA!

Ponad dziesięć lat "ukraiński" Żyd Eduard Hodos prowadzi, według jego własnych słów, "demaskującą walkę z niebezpieczną religijną sektą judejsko -faszystowską Habad".
 
bo! Pamięci Georga Orwella
ŚWINIE ROBIĄ SWOJE

"Folwark zwierzęcy" to tytuł książki Georga Orwella- bajki, opowieści o tym jak to pewnego dnia zwierzęta postanowiły żyć wspólnie, szczęśliwie i solidarnie. Sprawiedliwie.
 
bo! Śmierć Sikorskiego
zgonem Polski

Budujemy Pomnik !

sikorski_m.jpg (5.2 KB) Rok 2003 ogłoszono rokiem pamięci o Władysławie Sikorskim, mężu stanu, premierze i wodzu naczelnym zamordowanym 4 lipca 1943 na Gibraltarze.
 

bo!

bo!

Droga do Polski

Zapomniany
Prezydent Polski w Kraju!

Rozmowa
z Księciem Juliuszem Nowiną Sokolnickim, Ostatnim Prezydentem Polski na uchodźstwie

solol_m.jpg (5.5 KB) Największym naszym osiągnięciem było utworzenie Rady Środkowo Europejskiej, powstała ona
w 1986r. po wielu latach negocjacji z innymi rządami emigracyjnymi. Poza nami
w jej skład wchodzili także Bułgaria, Albania, Rumunia, Czechosłowacja, Estonia -
w sumie 7 rządów krajów środkowej Europy.
 
bo! Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława
W kwietniu 2004r. autorstwa Ryszarda Tymoteusza Komorowskiego ukazał się długo oczekiwany album pt. "Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława"...
 
bo! Budiesz na pristoł Ukrainy

Na Ukrainie została jedynie podległa Moskwie cerkiew, po prawdzie pełniąca rolę wywiadu rosyjskiego. Trzeba z tym skończyć. Ukraińcy muszą być gospodarzami u siebie - nie ma wątpliwości Michał Karaczewski Wołk.

Nosi się skromnie. Jeździ czerwonym autobusem lub pociągiem. Gdyby nie drobny, złoty znaczek korony wpięty w klapę marynarki, można by go wziąć za przeciętnego obywatela....

 
bo! Z ławy satyryka
sKuśka Kusiaka

Redaktor Wojciech Jankowski osiągnął cel.
O ile jego tekst - jak twierdzi satyryczny- przeszedł bez szerszego rezonansu, to los jaki go spotkał po jego opublikowaniu stał się przyczynkiem do poważnych dywagacji na temat motywacji, które przymusiły go do popełnienia feralnego tekstu...
 
bo! Korespondencja z Kijowa
DIKIE TAŃCE i WARIANT GRUZIŃSKI ?

  Premier Ukrainy złowił złotą rybkę. Złota rybka- jak każda złapana złota rybka- chcąc odzyskać wolność zaproponowała, że spełni mu trzy życzenia. Premier spojrzał na nią, zadumał się i... puścił wolno z komentarzem: - A na co mnie Twoja pomoc . Przecież mam wszystko, jestem premierem...
 
bo! Od redakcji
Bilion baksów dla Polski !

  Nasz nowy numer oddajemy Wam czytelniku w dacie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym zginęło co najmniej 200 000 tysięcy Warszawiaków - cywili i żołnierzy podziemnej Warszawy. Powstania, o którym nie chce pamiętać świat, bo jest ono, zwłaszcza dla byłych polskich koalicjantów w czasach II wojny światowej, tj. Rosji ( spadkobierczyni ZSRR) Wielkiej Brytanii USA i Francji, dowodem ich zbrodni na Polsce i Polakach. A dopiero potem hańby i zbrodni Niemców.stat4u

Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława

W kwietniu 2004r. autorstwa Ryszarda Tymoteusza Komorowskiego ukazał się długo oczekiwany album pt. "Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława". Stanowi on w polskiej literaturze falerystycznej pierwsze kompleksowe opracowanie tego tematu, a dzięki wielu barwnym ilustracjom, rzetelności historycznej i , co dziś tak rzadkie, dużemu ładunkowi patriotyzmu, może stać się on ozdobą niejednego księgozbioru i być wspaniałą lekcją historii i polskości. Autor dotarł bowiem do źródeł archiwalnych w kraju i za granicą będących w posiadaniu Wielkiej Kapituły Orderu w Londynie.

 

Historia Orderu ustanowionego przez ostatniego króla Polski w 1765r. jest w naszym kraju mało znana, ostatnia praca o Kawalerach Orderu Św. Stanisława autorstwa Stanisława Łozy wydana została w 1925r. i jest trudno dostępna. Problematyka Orderu wymagała więc przypomnienia i aktualizacji tym bardziej, że po wielu latach niebytu w 1979r. za sprawą Juliusza Nowiny Sokolnickiego, byłego Prezydenta RP na uchodźstwie i Wielkiego Mistrza - Order wznowił działalność w Polsce i za granicą skupiając wokół niego ludzi niosących pomoc charytatywną.


Ryszard Tymoteusz Komorowski

Order ten przeżywa obecnie renesans. Obserwuje się bowiem nawrót do kontynuowania idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Otrzymują go ludzie na wszystkich kontynentach hołdujący idei "Nagradzając Zachęcaj". Do dzisiaj z rąk Wielkiego Mistrza przyjęło go ponad 1500 osobistości z 30 krajów, co jest dowodem jak bardzo niektóre tradycje kultury polskiej są akceptowane i cenione przez inne narody świata.

 

Wydany obecnie ponad 150-stronicowy barwny album zawiera historię Orderu, jego funkcjonowanie współcześnie, obejmuje także pełny spis Kawalerów i Dam od 1979r. do kwietnia 2004r. Jest też swoistą kroniką działalności charytatywnej Kawalerów i Dam Orderu. Znajdziemy w nim również informacje o podstawach prawnych funkcjonowania Orderu, insygniach orderowych, emblematach, godłach i wzorach dokumentów, opisy obyczajów i etykiety obowiązującej Kawalerów i Damy Orderu opartej na wieloletniej tradycji tego środowiska.

Autor dzieła, Ryszard T. Komorowski ceniony krakowski genealog i heraldyk mówi, że zarys książki o Orderze Św. Stanisława powstał 2 lata temu. Początkowo zebrany materiał obejmował 280 stron, książka miała stanowić kompendium wiedzy o Orderze i objąć wszystkie nadania począwszy od 1765r do czasów nam współczesnych. Z czasem, i ze względów wydawniczych, autor stanął przed koniecznością redukcji zgromadzonego materiału. To czego nie udało się pomieścić w tym albumie - szykowane jest jednak do kolejnej edycji. Jak objaśnia autor, książkę o Orderze łączą trzy kontrowersyjne osoby.

Pierwsza to osoba biskupa męczennika Świętego Stanisława. Jego postać i śmiertelny zatarg z królem Bolesławem stały się zaczątkiem kultu i kontrowersji. Kontrowersyjna jest też postać ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego 30 letnie rządy do dzisiaj nie są jednoznacznie oceniane.

 


Przy stole od lewej: Avril Sokolnicki, Ryszard Komorowski, Andrzej Kępiński i prezydent Juliusz Nowina Sokolnicki;
Poznań 2004 r.

Z jednej strony widzimy wielkość polskiego monarchy - z drugiej nikczemność, mamy wspaniałą Konstytucję 3 Maja a z drugiej - Targowicę i rozbiór Polski. Kontrowersje towarzyszą także Juliuszowi Sokolnikiemu, Wielkiemu Mistrzowi Orderu i byłemu Prezydentowi RP na uchodźstwie.

 

Sama książka nie jest natomiast kontrowersyjna, z nikim nie walczy - przeciwnie podsumowywuje i prezentuje dorobek i historię Kawalerów i Dam Orderu Św. Stanisława. Album wydało : P.W. "Interfund" Sp. z o.o. w Poznaniu, ul. Garncarska 8. Książkę można nabyć także za pośrednictwem redakcji "Bo! Tutaj" w cenie 100 zł za 1 egzemplarz.

Jolanta Stopka


Sokolnicki i R. T. Komorowski

 
do góry
| BO!Tutaj | Redakcja | Archiwum | Poczta |


Redakcja BO!Tutaj
Design by Dorota Reszke 2003

Serwis hostowany przez:

stat4u