Redakcja      Archiwum      Poczta    Księga gości 
 
BO!Tutaj  
Twój tygodnik Kijów - Warszawa - Nowy Jork - Jelenia Góra

  Nr 4(rokI I)             01 sierpnia 2004
W numerze:
bo!

HABAD - ŚMIERTELNA RADIACJA!

Ponad dziesięć lat "ukraiński" Żyd Eduard Hodos prowadzi, według jego własnych słów, "demaskującą walkę z niebezpieczną religijną sektą judejsko -faszystowską Habad".
 
bo! Pamięci Georga Orwella
ŚWINIE ROBIĄ SWOJE

"Folwark zwierzęcy" to tytuł książki Georga Orwella- bajki, opowieści o tym jak to pewnego dnia zwierzęta postanowiły żyć wspólnie, szczęśliwie i solidarnie. Sprawiedliwie.
 
bo! Śmierć Sikorskiego
zgonem Polski

Budujemy Pomnik !

sikorski_m.jpg (5.2 KB) Rok 2003 ogłoszono rokiem pamięci o Władysławie Sikorskim, mężu stanu, premierze i wodzu naczelnym zamordowanym 4 lipca 1943 na Gibraltarze.
 

bo!

bo!

Droga do Polski

Zapomniany
Prezydent Polski w Kraju!

Rozmowa
z Księciem Juliuszem Nowiną Sokolnickim, Ostatnim Prezydentem Polski na uchodźstwie

solol_m.jpg (5.5 KB) Największym naszym osiągnięciem było utworzenie Rady Środkowo Europejskiej, powstała ona
w 1986r. po wielu latach negocjacji z innymi rządami emigracyjnymi. Poza nami
w jej skład wchodzili także Bułgaria, Albania, Rumunia, Czechosłowacja, Estonia -
w sumie 7 rządów krajów środkowej Europy.
 
bo! Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława
W kwietniu 2004r. autorstwa Ryszarda Tymoteusza Komorowskiego ukazał się długo oczekiwany album pt. "Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława"...
 
bo! Budiesz na pristoł Ukrainy

Na Ukrainie została jedynie podległa Moskwie cerkiew, po prawdzie pełniąca rolę wywiadu rosyjskiego. Trzeba z tym skończyć. Ukraińcy muszą być gospodarzami u siebie - nie ma wątpliwości Michał Karaczewski Wołk.

Nosi się skromnie. Jeździ czerwonym autobusem lub pociągiem. Gdyby nie drobny, złoty znaczek korony wpięty w klapę marynarki, można by go wziąć za przeciętnego obywatela....

 
bo! Z ławy satyryka
sKuśka Kusiaka

Redaktor Wojciech Jankowski osiągnął cel.
O ile jego tekst - jak twierdzi satyryczny- przeszedł bez szerszego rezonansu, to los jaki go spotkał po jego opublikowaniu stał się przyczynkiem do poważnych dywagacji na temat motywacji, które przymusiły go do popełnienia feralnego tekstu...
 
bo! Korespondencja z Kijowa
DIKIE TAŃCE i WARIANT GRUZIŃSKI ?

  Premier Ukrainy złowił złotą rybkę. Złota rybka- jak każda złapana złota rybka- chcąc odzyskać wolność zaproponowała, że spełni mu trzy życzenia. Premier spojrzał na nią, zadumał się i... puścił wolno z komentarzem: - A na co mnie Twoja pomoc . Przecież mam wszystko, jestem premierem...
 
bo! Od redakcji
Bilion baksów dla Polski !

  Nasz nowy numer oddajemy Wam czytelniku w dacie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym zginęło co najmniej 200 000 tysięcy Warszawiaków - cywili i żołnierzy podziemnej Warszawy. Powstania, o którym nie chce pamiętać świat, bo jest ono, zwłaszcza dla byłych polskich koalicjantów w czasach II wojny światowej, tj. Rosji ( spadkobierczyni ZSRR) Wielkiej Brytanii USA i Francji, dowodem ich zbrodni na Polsce i Polakach. A dopiero potem hańby i zbrodni Niemców.stat4u

PAX ORBIS EX JURE!

Rozmowa z Walerym Jewdokimowem, Wielkim Mistrzem Międzynarodowej Organizacji Rycerski Order Sprawiedliwości


Fot. Jura Dołgoruczko
Walerij Jewdokimow z żoną w domu.
Walerego Jewdokimowa, jak on sam mówi, w dzieciństwie pasjonowały przygody słynnego londyńskiego detektywa Sherloka Holmesa, który przy pomocy nieodstępującego go Watsona rozwiązywał najtrudniejsze zagadki kryminalne. Nic więc dziwnego, że postanowił w swym dorosłym życiu zostać śledczym. Ukończywszy wydział prawa w Charkowie, Pan Walery (Walery Oleksandrowicz) ponad 30 lat pracował w radzieckiej prokuraturze. Dzisiaj jest posłem ukraińskiego parlamentu, współtwórcą Międzynarodowej Organizacji "Rycerski Order Sprawiedliwości" i jego Wielkim Mistrzem. W świecie znają go z działalności w Światowym Związku Prawników, któremu właśnie przewodniczy.

- W grudniu 2002 powstała Międzynarodowa Organizacja "Rycerki Order Sprawiedliwości". Skąd taki pomysł na Ukrainie?

- Zrodzenie się takiego pomysłu moim zdaniem wyjaśnia bardzo trudna przeszłość. Bowiem w czasach sowieckich, jak wiadomo, brutalnie niszczono historycznie ukształtowane przez wieki wartości wynikające z arystokratycznych tradycji. Tworzono nową rzeczywistość, w której nie było miejsca i szacunku dla naszych korzeni. Kiedy ten radziecki pomysł zbankrutował, przyłączyłem się do ludzi, którym bardzo zależy na rozwoju niepodległej Ukrainy. Jestem przekonany, że kluczem do tego jest sprawna, wykształcona kadra potrafiąca rozwijać naszą gospodarkę...

- Nie rozumiem, co do gospodarki mają rycerze?

- Plagą współczesnych czasów jest nieuczciwość w stosunku do człowieka. Ona objawia się chociażby w tym, że jest, powiedzmy, taki sobie reklamodawca, który zachęca nas do kupna wyrobu u sprzedawcy ukrywającego z kolei wady towaru, bo chcącego zarobić bez żadnej odpowiedzialności za towar. Albo, z jednej strony, działa "biznesmem", który chętnie bierze towar na odroczoną płatność by nigdy za niego nie zapłacić, a z innej - człowiek coś komuś obiecujący i z danego słowa się nie wywiązujący. Nie godzę się na życie w takiej rzeczywistości. Postęp w gospodarce bez wątpienia jest kluczem do umocnienia niepodległej Ukrainy. Ale ten postęp trudno osiągnąć bez punktualności, rzetelności i dokładności, poświęcenia, pracowitości i uczciwości, a także waleczności w sprawie obrony skrzywdzonych ludzi. Właściwie są to podstawowe wartości, jakimi kierowali się ludzie szlachetnie urodzeni, o czym w czasach sowieckich niechętnie wspominano. Myślę też, iż nie byłoby naszego Orderu gdyby nie doświadczenia, jakie wyniosłem ze swej międzynarodowej aktywności.

- W swoich wystąpieniach podkreśla Pan często, że moc prawa powinna służyć światowemu pokojowi. Czy jednak ogólnoświatowy pokój to nie utopia?

- Sentencja łacińska "Pax orbis ex jure" ("Pokój na świecie przez prawo") to nie utopia, przynajmniej dla członków Światowego Związku Prawników. Związek najsłynniejszych prawników pod moim kierownictwem niezmiennie działa zgodnie z tą dewizą.

- W jaki sposób ma Pan zamiar zwalczać smutne realia współczesności dyktowane z reguły prawem siły?

- Współczesny świat wymaga od prawników wszystkich narodów zjednoczenia swego potencjału i zaproponowania konstruktywnej, skutecznej inicjatywy. Do takich należy, jak uważa Związek, działalność prawników przeciwko wszelkim konfliktom światowym, szczególnie działalności terrorystycznej. Wypełnianie treścią hasła szlacheckiego "Pokój na świecie przez prawo" nie da się zrealizować w granicach tylko jednego kraju. Ideę tę należy popularyzować na całym świecie.

- Czy Rycerski Order Sprawiedliwości dąży do takiego celu?

- Tak, choć tutaj ja bym raczej mówił o pragnieniu powrotu do tradycji rycerskich. W takim sensie zasadniczą jest idea restaurowania zdrowych stosunków pomiędzy ludźmi, kształtowanie ukraińskiej elity narodowej. Innymi słowy, prawo moralne ma być decydującym, wtedy ustawy - będą wtórnymi. Na przykład, ten, kto nie kradnie, nie potrzebuje ustaw prawnych. Dlatego właśnie moralność ma regulować stosunki międzyludzkie.

- Czy prawdą jest, iż zamierza otworzyć Pan Przeorat Orderu w Polsce?

- Tak. To pytanie zostanie omówione w najbliższym czasie na spotkaniu z polskimi prawnikami. Jestem przekonany, że ten Przeorat będzie działał na rzecz zbliżenia niepodległej Polski z niepodległą Ukrainą.

Rozmawiał Andrzej Kępiński, współpraca - Irena Kuchar.
Tłumaczyła - Ołesia ŁazarenkoFot. Jura Dołgoruczko

W. Jewdokimow prywatnie; przed wizytą u Papieża

Fot. Archiwum:
Michała Karaczewskiego Wołk

 

(Czytaj też: "Order Sprawiedliwości")

 

 

do góry
| BO!Tutaj | Redakcja | Archiwum | Poczta |


Redakcja BO!Tutaj
Design by Dorota Reszke 2003

Serwis hostowany przez:

stat4u