Redakcja      Archiwum      Poczta    Księga gości 
 
BO!Tutaj  
Twój tygodnik Kijów - Warszawa - Nowy Jork - Jelenia Góra

  Nr 4(rokI I)             01 sierpnia 2004
W numerze:
bo!

HABAD - ŚMIERTELNA RADIACJA!

Ponad dziesięć lat "ukraiński" Żyd Eduard Hodos prowadzi, według jego własnych słów, "demaskującą walkę z niebezpieczną religijną sektą judejsko -faszystowską Habad".
 
bo! Pamięci Georga Orwella
ŚWINIE ROBIĄ SWOJE

"Folwark zwierzęcy" to tytuł książki Georga Orwella- bajki, opowieści o tym jak to pewnego dnia zwierzęta postanowiły żyć wspólnie, szczęśliwie i solidarnie. Sprawiedliwie.
 
bo! Śmierć Sikorskiego
zgonem Polski

Budujemy Pomnik !

sikorski_m.jpg (5.2 KB) Rok 2003 ogłoszono rokiem pamięci o Władysławie Sikorskim, mężu stanu, premierze i wodzu naczelnym zamordowanym 4 lipca 1943 na Gibraltarze.
 

bo!

bo!

Droga do Polski

Zapomniany
Prezydent Polski w Kraju!

Rozmowa
z Księciem Juliuszem Nowiną Sokolnickim, Ostatnim Prezydentem Polski na uchodźstwie

solol_m.jpg (5.5 KB) Największym naszym osiągnięciem było utworzenie Rady Środkowo Europejskiej, powstała ona
w 1986r. po wielu latach negocjacji z innymi rządami emigracyjnymi. Poza nami
w jej skład wchodzili także Bułgaria, Albania, Rumunia, Czechosłowacja, Estonia -
w sumie 7 rządów krajów środkowej Europy.
 
bo! Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława
W kwietniu 2004r. autorstwa Ryszarda Tymoteusza Komorowskiego ukazał się długo oczekiwany album pt. "Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława"...
 
bo! Budiesz na pristoł Ukrainy

Na Ukrainie została jedynie podległa Moskwie cerkiew, po prawdzie pełniąca rolę wywiadu rosyjskiego. Trzeba z tym skończyć. Ukraińcy muszą być gospodarzami u siebie - nie ma wątpliwości Michał Karaczewski Wołk.

Nosi się skromnie. Jeździ czerwonym autobusem lub pociągiem. Gdyby nie drobny, złoty znaczek korony wpięty w klapę marynarki, można by go wziąć za przeciętnego obywatela....

 
bo! Z ławy satyryka
sKuśka Kusiaka

Redaktor Wojciech Jankowski osiągnął cel.
O ile jego tekst - jak twierdzi satyryczny- przeszedł bez szerszego rezonansu, to los jaki go spotkał po jego opublikowaniu stał się przyczynkiem do poważnych dywagacji na temat motywacji, które przymusiły go do popełnienia feralnego tekstu...
 
bo! Korespondencja z Kijowa
DIKIE TAŃCE i WARIANT GRUZIŃSKI ?

  Premier Ukrainy złowił złotą rybkę. Złota rybka- jak każda złapana złota rybka- chcąc odzyskać wolność zaproponowała, że spełni mu trzy życzenia. Premier spojrzał na nią, zadumał się i... puścił wolno z komentarzem: - A na co mnie Twoja pomoc . Przecież mam wszystko, jestem premierem...
 
bo! Od redakcji
Bilion baksów dla Polski !

  Nasz nowy numer oddajemy Wam czytelniku w dacie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym zginęło co najmniej 200 000 tysięcy Warszawiaków - cywili i żołnierzy podziemnej Warszawy. Powstania, o którym nie chce pamiętać świat, bo jest ono, zwłaszcza dla byłych polskich koalicjantów w czasach II wojny światowej, tj. Rosji ( spadkobierczyni ZSRR) Wielkiej Brytanii USA i Francji, dowodem ich zbrodni na Polsce i Polakach. A dopiero potem hańby i zbrodni Niemców.stat4u

POWRÓT DO ISTINY!

Rozmowa z Michałem Karaczewskim Wołk, Wielkim Kniaziem Kijowa, Czernichowa i KaraczewaFot. Piotr Żukowski
Michał Karaczewskim Wołk Wielki Kniaź Kijowa Czernichowa i Karaczewa w rozmowie z autorem

 

- Kniaź, chciałbym Waszą Wysokość nawówić na rozmowę o religii. Wiadomo mi bowiem, iż uzyskał Pan specyficzne wykształcenie we Francji...

- Skończyłem Kolegium Jezuickie im. Świętego Jerzego w Meudon pod Paryżem. Kolegium to zostało ufundowane przez Papieża Jana XXIII i Patriarchę Konstantynopola Anatogorasa (cerkwi prawosławnej). Takie samo Kolegium było dla dziewczyn i nosiło ono imię Świętej Olgi, które ukończyły inne znane osoby - Marina Władi, Elen Walie, Odil Wesła i inne. Akceptuję temat tej rozmowy, ale obawiam się, że ten kto, nie czytał "Faraona" polskiego pisarza Prusa będzie miał kłopoty ze zrozumieniem tego, o czym będziemy rozmawiać

- Dlaczego?

- Bo to genialna powieść o władzy kapłanów nad faraonem, a chcąc zrozumieć, co się wokół nas dzieje nie sposób nie zadać pytania, kto dzisiaj rządzi światem.

- No właśnie, kto rządzi?

- Szatan.

- ???

- Jestem bardzo zdziwiony bardzo niskim poziomem katechizmu w kościołach katolickim i prawosławnym. Czy możemy zrobić eksperyment? Proszę zapytać Pana tłumaczkę, jak nazywa się brat apostoła Piotra.

- Paweł - odpowiada tłumaczka.

- Odpowiedziała Pani tak jak inni. Bo tak została Pani nauczona. Ba, tak też głoszą w swoich naukach biskupi, księża i ich owieczki. A to nie jest istina! Bratem Apostoła Piotra jest Apostoł Andrzej. Bóg jest zawsze sprawiedliwy! To, co dał jednemu, dał też drugiemu. Święty Apostoł Piotr dostał od Pana Jezusa klucze do nieba. A jego brat - pierwszy wywołany Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej dostał od Pana Jezusa Krzyż. I powiedział Jezus Chrystus: "Nikt nie wejdzie do mojego królestwa, jeżeli nie przejdzie przez mój krzyż, czyli przez niego". I wtedy Apostoł Piotr otwiera niebo. Trzeba pamiętać o tym, że w tamtej epoce w Rzymie, kiedy żył tam Piotr, chrześcijanie byli prześladowani i represjonowani etc. Zbierano ich na ofiarę na arenie cyrku, karmiono nimi w cyrku dzikie zwierzęta. Największym inkwizytorem, tym, który z wielką lubością niszczył chrześcijan, był Saul (Szaweł) , któremu jednak pewnego dnia zdarzyła się dziwna historia. Otóż, kiedy prowadził bosych, nieszczęsnych chrześcijan na rzeź (na ofiarę), tak jak bolszewicy pogonili boso naród na Syberię, nagle zwrócił się do niego Jezus Chrystus z zapytaniem. Spytał Saula: "Dlaczego ty mnie męczysz i dlaczego mordujesz mój naród?". Z wrażenia Saul spadł z konia i został chrześcijaninem przyjmując imię Paweł. Apostoł Paweł był grekiem i rzymianinem. A Święty Apostoł Piotr i Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej byli Żydami. Tak jak Jezus Chrystus, Panna Maria i inni Apostołowie, Maria Magdalena i in.

- I to właśnie Święty Pierwozwanny Apostoł Andrzej przybył do Bizancjum.

- W Bizancjum było bezpieczniej. Nie bylo inkwizycji. I bardziej aktywnie i szybciej rozwijało się chrześcijaństwo. Pewnego dnia Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej w swej wędrówce dotarł na miejsce, gdzie było siedem pagórków czarnych. Rozglądnał się i ujrzał u ich podnóża w dole mętną rzekę, z której wydobywał się cuchnący odór. Wtedy Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej klęknął i wbił swój Krzyż w tę ziemię, i powiedział, że na tych wzgórzach zajaśnieje łaska Boża, będą tu miasta duże i powstaną w tym miejscu duże cerkwie prawosławne, co wówczas oznaczało "z prawej strony ziemi, gdzie mieszkają Słowianie".

Natychmiast, jak tylko Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej wbił Krzyż, te siedem czarnych wzgórz zazieleniło się, wyrosła trawa, kwiaty, zakwitły drzewa i pojawiły się aromaty - wonności. A w dole rzeka się rozszerzyła i stała się błękitnym, szerokim i czystym Dnieprem.
W tym miejscu, gdzie to się stało, w 1212 roku przez księcia Mstisława Mstisławowicza została zbudowana Cerkiew Wzniesienia Krzyża, a później została zbudowana Cerkiew Świętego Andrzeja - diament baroku ukraińskiego, sławiąca Świętego Pierwozwanego Apostoła Andrzeja.
Rzym między innymi też jest położony na siedmiu wzgórzach z rzeką Tybrem w dole. Tak samo, jak z prawej strony ziemi, którą się kończyła Ruś Kijowska, Kijów jest położony na siedmiu wzgórzach z Dnieprem w dole. Bo Bóg jest zawsze sprawiedliwy! To, co dał jednemu, dał też i drugiemu...

- I dlatego Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej i Święty Apostoł Piotr zostali tak samo ukrzyżowani?

- Oczywiście. Obaj zostali ukrzyżowani głowami do dołu. Bo Bóg jest zawsze sprawiedliwy. Dał to samo jednemu i to samo drugiemu.

- Kiedy chrześcijanie spotykali, pozdrawiali się...

- ...jednocześnie symbolicznie informując, skąd przybyli. Słowianie przybywali z prawej strony ziemi, dlatego żegnali się z prawej strony. Nie- Słowianie przybywali z lewej strony, dlatego żegnali się z lewej strony. Słowianie mówili "amiń", a nie - Słowianie "amen".

- I gdzie tu rządy szatana?

- Szatan jest bardzo niezadowolony z tego, że chrześcijańskie cerkwie i chrześcijańskie kościoły mogą rozgrzeszać tych, którzy zgrzeszyli, którzy wyznali swoją winę i proszą o wybaczenie. Jezus Chrystus powiedział Apostołom: "Co wy będziecie darowywać (przebaczać) na ziemi, to Ja daruję w Niebie". Przebaczenie - to jedna z sił, działająca przeciwko szatanowi. Dlatego przedostał się do cerkwi, opanował kościoły i religie, tzn. chrześcijan, muzulmanów, judaistów i chce rozpiećcić i przekręcić kapłanów.

Istotą powieści B. Prusa pt. Faraon, jest pokazanie, że nie faraon rządził Egiptem, lecz kapłani, że nie faraon był właścicielem Egiptu, lecz kapłani. W każdej cywilizacji przychodzi czas Sadomy i Gomory. Bo ten, którym zawładnął szatan, ten, który sprzedał swoją duszę szatanowi, temu szatan przerabia komórki. Szatan robi to dlatego, żeby cerkiew nie mogła rozgrzeszyć jego. I wtedy tacy stają się homoseksualistami, lesbijkami etc. Tylko jeden człowiek na tej ziemi miał odwagę odpowiedzieć na pytanie, dlaczego giną cywilizacje. To - Jan Paweł II, który na pytanie, co sądzi o problemach homoseksualizmu i in., dał odpowiedź: "Pan Bóg stworzył Adama i Ewę". Koniec cytatu. To zdanie jest odpowiedzią na wszystkie pytania i rozwiązuje wszystkie polemiki.

Tymczasem najwięcej adeptów i zwolenników szatana jest w chrześcijańskiej cerkwi i chrześcijańskim kościele. Człowiek, który sprzedał duszę szatanowi, nie ma prawa nazywać się człowiekiem, lecz tylko bestią.

Kiedy Pan Bóg na górze dał Mojżeszowi dziesięć przykazań, Natan w dole już wystawił dla oddawania czci złotego cielca. Szatan wziął dusze tych, którzy oddawali cześć złotemu cielcowi, i wtedy Bóg ich zniszczył. W przykazaniach jest napisane: "Nie zabijaj!". Ale nie zabijaj człowieka, a bestię możesz!

I ci ludzie, którzy sprzedali duszę szatanowi, to już nie ludzie, lecz bestie posługujący się słowem bez istiny...

- Istiny? Co to znaczy?
- Nie ma odpowiednika tego terminu w języku polskim. Istina to coś więcej, niż prawda. To istota, sedno. Może posłużę się przykładem. Król Francji Karol Wielki dał Papieżowi Rzymskiemu Europę. Ze strony Rzymu w swym czasie nastała Unia. Z tym, żeby podbić inne ziemie, kościół katolicki wprowadził termin "grekokatolik", który de facto jest największą herezją, bo kiedy mówimy wyraz "grecy", to przede wszystkim mamy na myśli, że oni są prawosławni. Oznacza to jednak, że grekokatolicy nie mogą być i katolikami, i prawosławnymi jednocześnie, czy grekami ukraińskimi. Tymczasem grekokatolik oznacza katolik prawosławny. I sam Jan Paweł II powiedział, że nie ma grekokatolików. To słowo jest pojęciem falszywym, nieprawdziwym. Ono jest dziełem szatana. Jest bowiem kościół katolicki w obrządku: polskim, bizantyjskim, kopskim, rzymskim etc., i dlatego grekokatolicy na Ukrainie, myślą, że oni posiadają istinę, boją się powiedzieć, że są ukraińskimi katolikami w obrządku bizantyjskim, ukraińskim, polskim, rzymskim etc. Ukrywają się nie za istiną, lecz za prawdą...

Wierzę jednak w mądrość Boga i Jego sprawiedliwość. Będzie zrobiony porządek we wszystkich cerkwiach na tej ziemi. Nastąpi powrót do istiny. Na Ukrainie musi być ukraińska prawosławna cerkiew, ukraińska katolicka cerkiew w obrządku bizantyjskim, ukraińskim, kopskim, polskim etc., ukraińska cerkiew protestancka, ukraińskie muzułmańskie wyznanie, ukraińskie judaiskie wyznanie.

Święty Apostoł Paweł w swoim liście do Koryntian pisze: "Jeśli bowiem modlę się pod wpływem daru języków, duch mój wprawdzie się modli, ale umysł nie odnosi żadnych korzyści. Cóż przeto pozostaje? Będę się modlił duchem" ale będę się też modlił i umysłem; będę śpiewał duchem, będę też śpiewał i umysłem... wolę powiedzieć pięć słów według mego rozeznania, by pouczyć innych, zamiast dziesięć tysięcy wyrazów według daru języków" (Pierwszy list do Koryntian 14:14-15, 19). Przez te słowa Święty Apostoł Paweł uznaje za potrzebne, że każda modlitwa, każdy śpiew były przede wszystkim zrozumiałe dla tych, kto przez nie zwraca się do Boga.

Metropolita Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Polikarp kiedyś powiedział: "Nasze modlitwy i śpiewy zostaną dla nas najbardziej zrozumiałe wtedy, gdy będziemy zwracali się do Boga z modlitwami i śpiewami w języku naszym ojczystym jako w języku świętym narodu ukraińskiego.

Język każdego narodu jest i powinien być świętym, i każdy naród powinien używać swego języka w celu uświęcenia swojej duszy przez modlitwę i wsławienie Boga. Jako pierwsi podali nam przykład Święci Apostołowie, kiedy pod czas zesłania na nich Ducha Świętego zaczęli mówić obcymi językami o wielkości Pana (Dzieje Apostołów 2:9-11), bo języki wszystkich narodów mają jedno źródło - duszę człowieka, która jest obrazem Bożym.

I my, zjednoczywszy się w Ukraińską Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną, powinniśmy złożyć swój język ojczysty w darze Bogu i przez to najlepiej i nieustannie jej i siebie uświęcać i podnosić, żeby do wieńca uświęcenia Boga została wpleciony jeszcze jeden kwiatek spod błękitnego nieba Ukrainy, spod złotego jej promienia, od pobożnego Narodu naszego Ukraińskiego".

- Ale przecież rosyjska cerkiew twierdzi, ze jest kanoniczna...

- ...I nie wypełnia dziesiątego przykazania Bożego. A to oznacza, że wcześniejsze dziewięć przykazań nie spełnia swojej roli, jeżeli chociażby jedno nie jest spełnione. Dziesiąte przykazanie Boże brzmi: "Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego" (Księga Wyjścia 20:17). Jak Moskwa może mieć swoje diecezje na Ukrainie, jeśli ziemia ukraińska jest niepodległa i nie należy do Federacji rosyjskiej? To, co jest na tej ziemi, należy do niepodległej Ukrainy, w tym i diecezje.
Bolszewicy koniecznie powinni oddać wszystko, co ukradli na Ukrainie. To właśnie jest dziesiąte przykazanie. Dopóki tego nie zrobią, potwierdzają to, że ona nie jest kanoniczną cerkwią. Jakim bowiem prawem Patriarcha cerkwi rosyjskiej przyjął od proroka szatana - Józefa Stalina - swoje tytuły? Patriarcha wtedy służy szatanowi, a nie Bogu!

- ?

- Patriarcha cerkwi rosyjskiej przyjął od proroka szatana Józefa Stalina tytuł "wsiej Rusi", podczas gdy tylko imperator, car, ma prawo nosić tytuł "wsiej Rusi" i nim się posługiwać. Patriarcha cerkwi rosyjskiej może się tylko posługiwać tytułem: "Patriarcha moskiewski i Federacji Rosyjskiej". "Na początku było Słowo. I Słowo było u Boga. I nic bez Słowa nie mogło być zrobione. I Bóg jest Słowem".

- Czy to prawda, ze Metropolita Kardynał (grekokatolickiej cerkwi) pragnie zostać patriarchą?

- Myślę, że Papież Rzymski nigdy do powołania drugiego papieża nie dopuści. Sądzę, że nie będzie drugiego Avignion, bo tytuł Patriarchy jest równoznaczny do Apostoła. Papież przecież jest Apostołem Piotrem na ziemi. Tu es Petrus. "Petrus" znaczy kamień. Jezus Chrystus powiedział, że na tym kamieniu Ja zbuduję mój kościół. Nie na ziemi, a w Niebie. Natomiast Patriarcha jest pod opieką Świętego Pierwozwannego Apostoła Andrzeja. Bóg jest zawsze sprawiedliwy! Dał jednemu to, co dał i drugiemu.

- Czy owi prorocy szatana i wszyscy cerkiewni kapłani nie boją się Sądu Ostatecznego?

- Jestem bardzo zdumiony tym, że w seminariach uczone głowy zapomniały o tym, iż nadejdzie czas, kiedy Jezus Chrystus będzie sądzić ludzi - i żywych, i zmarłych.
I będzie siedzieć z prawej strony swojego Ojca na tronie Niebeskim, i dwunastu Apostołów będzie siedzieć na swoich dwunastu tronach. I będzie Archanioł Boży Uriel, który w lewej ręce będzie miał zwój zapisany wszystkimi słowami, które zostały wypowiedziane, a w prawej ręce wagę. I każdy będzie mógł przeprosić, a Pan Jezus będzie sądzić. Owe uczone głowy zapomniały, co ich czeka. Dla nich najważniejszą stała się władza, pieniądze i służenie szatanowi, a nie Panu Nieba i Ziemi.

- W 1993 r. w Charkowie Wasza Wysokość wywołał skandal.

- Na uroczyste przyjęcie z okazji otworzenia konsulatu Izraela w Charkowie zaprosił mnie Baron Edward Chodos. To ten Baron, który wsławił się uratowaniem największej synagogi w Europie (Charków). Wśród jego gości był też Wielki Rabin (Rebe) Izraelu, Rabin (Rebe) Weis z Nowego Jorku i in. Zapytałem więc Rabina (Rebe) Weisa, gdzie jest ziemia obiecana. Usłyszałem odpowiedź: "W Izraelu". Wielki Rabin Izraelu zawołał: "Rabinie! Nie czytałeś Talmudu, bo nie jest tak napisane w Talmudzie!" A to rzeczywiście nie prawda. Nie istina. Bo według Talmudu, który przecież Weis powinien przeczytać jako rebe, ziemia obiecana jest na Ukrainie i w Polsce. Dlatego pokolenie żydowskich kapłanów - Lewi nigdy nie opuścili Polski i Ukrainy i, dbając jednocześnie o to, by synagogi były lokowane naprzeciwko urzędow miast. Kiedy Rabin (Rebe) Weis się oburzył, iż wytknąłem mu nieznajomość Talmudu, w obronę wziął mnie Wielki Rabin (Rebe) Jerozolimy, który potwierdził, iż mam rację. Nie ja zrobiłem skandal. Skandalem jest wykorzystywanie religii do polityki. Skandalem jest, na przyklad, teraz to, ze minister Bondarenko, który odpowiada w rządzie ukraińskim za problemy relegijne, obraził godność Izraela, całego narodu izraelskiego, tolerując na Majdanie Niepodleglości w Kijowie rzeźbę Archistratega Archanioła Bożego Michaiła z twarzą czarną jak u Murzyna. Archistrateg Archanioł Boży Michaił jest patronem narodu izraelskiego, także patronem książęcego miasta stołecznego Kijowa i mego rodu książęcego.

Bondarenko sprzedał Archistratego Archanioła Bożego Michaiła pastorowi Sandejowi! To jest obraza całego narodu izraelskiego! To dopiero skandal! I ja nie rozumiem, dlaczego ambasada Izraela na Ukrainie i wszyscy Rabinowie Ukrainy nie złożyli protestu rządowi ukraińskiemu toleryzującemu takie rzeczy.

Na Majdanie Niepodległości występują też inne znaki szatana - sierp i młot, czerwona gwiazda, i to wszystko w niepodległej Ukrainie!

- W 2001 roku Ukrainę odwiedził Papież Jan Paweł II. Pamiętam jak Wasza Wysokość przeżył tę wizytę. W jakim celu przyjeżdżał Papież rzymski Jan Paweł II i dlaczego?

Papież Rzymski Jan Paweł II przyjechał dlatego, żeby wykonać to, co jest napisane. W Ewangelii: "Jeśli chcesz wziąć świętą komunię i sakramenty, to idź do twojego brata, przebaczcie sobie, bo tylko wtedy możesz wziąć święte sakramenty. Tak i On nauczył nas tego w modlitwie "Pater noster". I dlatego Papież Rzymski Jan Paweł II, Święty Apostoł Piotr, przyjechał do swojego brata Świętego Pierwozwanego Apostoła Andrzeja, swojego brata pierwozwanego. W Ewangelii napisano: "Kto jest pierwszym, będzie ostatnim, a kto ostatni będzie pierwszym". O Świętym Pierwozwanym Apostole Andrzeju milczy się już 2000 lat. I Święty Pierwozwany Apostoł Andrzej teraz wraca na właściwe mu miejsce, do Kijowa, na Ruś Kijowską, tam gdzie był, kiedy jeszcze nie było Moskwy (tam, gdzie teraz stoi Moskwa, wówczas były tylko "dwie izbuszki" (chatki).
Wprawdzie w Kijowie zbudowano u Złotych Wrót Wielkiemu Kniaziu Jarosławowi Mądremu pomnik. I nie zapomniano też o Świętej Oldze budując monument na placu Michajłowskim. Ale zapomniano podpisać ten pomnik w sposób właściwy. Zapomniano bowiem o słowie "Święta" przed imieniem Olga. Obrażono też wszystkich prawosławnych umieszczając w ręce Świętego Pierwozwanego Apostoła Andrzeja jakąś plastikową rurę sanitarną w miejsce Krzyża Świętego Pierwozwanego Apostoła Andrzeja, który on dostał od Pana Jezusa Chrystusa. Komu przeszkadza prawda historyczna?

- Istina?

- Wielki Kniaź Jarosław Mądry razem z metropolitą Ilarionem służyli Bogu i narodowi. I czynili to mądrze, bo nie dopuścili do oddzielenia się od władzy kościoła. Kiedy następuje rozłączenie od władzy kościoła następuje dwuwładztwo. Powstają dwa państwa. Kościół tymczasem musi służyć powołaniu, a państwo powinno zadbać o rzeczy potrzebne kościołowi.

- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus na wieki wieków. Amen.

- Czy Pan wie, że to tutaj na Ukrainie brzmi jak herezja?

- Dlaczego?

- Na przykład, jeżeli przy wejściu do Ławry Kijowsko-Pieczarskiej zwrócić się ze słowami "Sława Isusu Chrystu" ("Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"), to za to wypędzają. Księża traktują wiarę jako rzemiosło, zajmują się polityką. I przez moskiewską cerkiew wykreślone zostały slowa - "Sława Isusu Chrystu! Na wiki sława! Amiń!".

Rozmawiał z Michaiłem Karazewskim Wołk, Wielkim Kniaziem Kijowa, Czernichowa i Karaczewa redaktor czasopisma "Bo!Tutaj" (www.botutaj.pl) Andrzej Kępiński
Tłumaczyła magister polonistyki Ołesia Łazarenko

(czytaj też: "Budiesz na pristoł Ukrainy" www.botutaj.sisco.pl")

Andrzej Kępiński
 
do góry
| BO!Tutaj | Redakcja | Archiwum | Poczta |


Redakcja BO!Tutaj
Design by Dorota Reszke 2003

Serwis hostowany przez:

stat4u